با مشتری شاکی رستوران چگونه رفتار کنیم؟

مشتری شاکی ممکن است از غذا یا کیفیت سرویس دهی شما ناراضی باشدو یا از انتظار زیاد خسته شده است. عدم رضایت ریشه در هر عاملی داشته باشد می تواند سبب شود مشتری دیگر به شما سر نزند و یا اینکه به بیان انتقادات خود در خصوص کسب و کار شما بپردازد، یک اصطلاح کلی وجود دارد که معتقد است یک مشتری شاکی ۱۰۰ مشتری را دور می کند.

در این نوشتار تلاش می کنیم شما را با شیوه های برخورد با مشتری شاکی بیشتر آشنا کنیم.

انواع مشتریان شاکی

مشتریان شاکی هم مثل تجهیزات فست فود و تجهیزات رستوران ایتالیای انواع و اقسام مختلفی دارند، در یک تقسیم بندی کلی مشتریان شاکی به دو گروه عمده تقسیم می شوند:

(مشتری ناراضی خاموش) و (مشتری ناراضی شاکی)

بیشتر مشتریان طبق تحقیقات انجام شده پس از اینکه از خدمات و سرویس دهی شما راضی نشوند راه بی تفاوتی و سکوت را در پیش می گیرند و احتمالا در آینده به شما مراجعه نخواهند کرد.

مشتریان ناراضی خاموش از نارضایتی خود و دلایل آن با شما حرفی نمی زنند. همه ما می دانیم که جذب مشتری برای رستوران هزینه داشته است و از دست دادن هر مشتری به معنای از دست رفته سرمایه است.

هرمشتری شاکی باید حق داشته باشد اعتراض خود را مطرح کند تا شما به رفع نقص بپردازید در غیر این صورت ممکن است آینده کسب و کار شما با مشکل روبرو شود.

پیشنهاد ما این است که در کنار برنامه های کاهش مشتریان شاکی تلاش کنید مشتریان ناراضی را شناسایی کرده و دلایل عدم رضایت آن ها را هم استخراج کنید.

شناخت تیپ های شخصیتی و برخورد با مشتریان شاکی

شخصیت های برون گرا معمولا علاقه دارند اعتراض خود را با صدای بلند مطرح کنند و مشتریان درون گرا معمولا با صدای آهسته تری به بیان اعتراض خود می پردازند، این افراد ممکن است از بیان نارضایتی خود هم امتناع کنند.

همانطور که تجهیزات فست فود و تجهیزات رستوران ایتالیایی را برمبنای نیاز خود خریداری می کنید لازم است با مشتریان شاکی متناسب با تیپ های شخصیتی شان برخورد کنید.

پیش از هر کاری لازم است تیپ های مختلف شخصیتی و شیوه های شناخت آن ها را بشناسید و هنگامی که بایک مشتری شاکی مواجه شدید براساس علائم تشخیص دهید از چه تیپ شخصیتی است و متناسب با آن با او برخورد کنید.

برخورد صحیح با مشتری شاکی

شما باید بپذیرید که در کار ممکن است مشتری شاکی هم داشته باشید و شکایت حق مشتری است، مدیریت و کارکنان رستوران به هیچ عنوان حق ندارند با مشتری شاکی برخورد نامناسبی داشته باشند، اگر این  رفتار را در خودتان نهادینه کنید کارکنان هم از شما پیروی کرده و رفتار مناسبی با مشتری شاکی خواهند داشت.

سعی کنید تا حد امکان رضایت مشتری شاکی را جلب کنید، درصورتی هم که کاملا قانع نشد او را مجبور به رفتار یا گفتار خاصی نکنید، در نهایت همیشه به مشتری بگویید علاقه دارید باردیگر او را در رستوران خود ملاقات کنید.

نتیجه گیری

مشتری شاکی یکی از مواردی است که ممکن است برای هر رستورانی به وجود آید، آنچه مهم است برخورد صحیح در قبال مشتری شاکی است که ارزش و اعتبار رستوران شما را مشخص خواهد کرد.

سعی کنید برای برخورد با مشتری شاکی برنامه مدونی داشته باشید و به همه کارکنانتان شیوه برخورد با این افراد را آموزش دهید.

همانطور که تجهیزات فست فود و تجهیزات رستوران ایتالیایی ممکن است آسیب ببینند و نیاز به تعمیر داشته باشندگاهی روابط شما و مشتریان شاکی هم نیاز به ترمیم خواهد داشت.

مقاله مرتبط: اهمیت بازاریابی آنلاین در موفقیت رستوران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *