انواع مختلف فولاد ضد زنگ

فولاد از ترکیب آلیاژهای مختلفی از فلزات به دست آمده و فلزی بسیار قوی تر از نمونه های اولیه ایجاد کرده است.با افزودن مقادیر مختلفی از فلزات انواع مختلف فولاد ضد زنگ ایجاد شده که هر کدام مصارف خاص خودش را دارد. فولاد ضد زنگ یک فلز همه کاره است که می تواند برای بسیاری از چیز ها از جمله تجهیزات فست فود و تجهیزات رستوران ایتالیایی مورد استفاده قرار گیرد.

انواع مختلفی از فولاد در صنایع غذایی بکار برده می شود که هرکدام برای خود دارای مزایا و معایبی هستند. برای انتخاب بهتر تجهیزات آشپزخانه لازم است انواع فولاد ، ترکیبات و کاربرد های آن را بشناسید.

شرایط و عناصر مهم

هنگام آشنایی با انواع فولاد باید بدانید که چند عنصر اصلی در شکل گیری فولاد موثر هستند. در اینجا به معرفی برخی از مهمترین تعاریف در خصوص فولاد ضد زنگ خواهیم پرداخت.

فولاد ضد زنگ چیست؟

فولاد  یک فلز بادوام است که برای مقاصد متنوع مورد استفاده قرار می گیرد. این فلز در مقابل خوردگی و زنگ زدگی بسیار مقاوم است و از این روی می تواند جهت مقاصد مختلف صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار گیرد.

خوردگی چیست؟

خوردگی یک فرآیند شیمیایی طبیعی را توصیف می کند که در آن فولاد ضد زنگ به شکلی پایدارتر تبدیل می شود. زنگ زدگی یکی از شایع ترین انواع خوردگی فولاد است.

فولاد ضد زنگ به صورت طبیعی در مقابل زنگ زدگی مقاوم است ولی عناصری مثل تماس بیش از حد با نمک، رطوبت بالا و تماس با اسید های سخت می تواند به زنگ زدگی فولاد منجر شود.

آلیاژ های تشکیل دهنده فولاد ضد زنگ

آلومینیوم یک فلز است که از ترکیب چند نوع فلز با یکدیگر به دست آمده است. فولاد ضد زنگ از ترکیب آهن، کربن و چند فلز دیگر به دست آمده است.

تجهیزات فست فود و تجهیزات رستوران ایتالیایی بسته به کارایی و سطح مقاومت مورد نیاز از انواع فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و فلزات ترکیبی دیگر ساخته می شوند.

برخی از مشهور ترین عناصر تشکیل دهنده فولاد ضد زنگ عبارت است از: اکسیژن، کربن، نیتروژن و آهن.

مزایای استفاده از فولاد ضد زنگ در صنعت غذا

برخی از مزایای استفاده از فولاد ضد زنگ در صنعت غذا عبارت است از:

مقاومت در برابر خوردگی

فولاد ضد زنگ به طور خاص در برابر آسیب هایی مثل خوردگی و زنگ زدگی مقاوم است که این امر استفاده از آن را در آشپزخانه ساده تر می کند. این فلز اغلب در آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد تا از هزینه های احتمالی آتی پیشگیری کند.

به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر زنگ زدگی لازم نیست شما نگران خرابی تجهیزات خود و جایگزینی تجهیزات آشپزخانه باشید.

قدرت

قدرت مقاومت فولاد  بسیار بالاست و از این رو می تواند در فقسه سازی آشپزخانه مورد استفاده قرار گیرد.

سهولت نظافت

سایر مواد مثل چوب و پلاستیک دارای حفره های بسیار ریزی است که می تواند منبع نفوذ باکتری ها و شیوع آلودگی باشد، سطح فولاد  کاملا صاف است و جایی برای رشد باکتری ها باقی نمی گذارد. به این ترتیب شما به راحتی می توانید آن را تمیز کنید که یک مزیت عالی در صنعت غذا به شمار می آید.

سطح غیر واکنشی

فولاد ضد زنگ دارای سطح غیر واکنشی است به این معنی است که شما از آن می توانید برای طبخ غذاهای اسیدی مثل مرکبات، سرکه و گوجه فرنگی استفاده کنید.

فولاد عنصر بسیار مناسبی جهت ساخت تجهیزات فست فود و تجهیزات رستوران ایتالیایی است که به دلیل مقاومت و قابلیت های بسیار بالا برای سال ها قابل استفاده است. بسیاری از تجهیزات آشپزخانه به همین دلیل از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *