نکات مهم در طراحی آشپزخانه رستوران

آشپزخانه رستوران مقر فرماندهی هر رستوران است و اصلی ترین کار هر رستوران یعنی تهیه و طبخ غذا در آن صورت می پذیرد.آشپزخانه رستوران می تواند کوچک،متوسط و یا بزرگ باشد. تجهیزات فست فود و تجهیزات رستوران ایتالیایی می تواند با ظرفیت ها و قیمت های مختلفی تهیه و آماده سازی شود.

برای آگاهی از اصول طراحی و ساخت آشپزخانه فست فود و رستوران تا انتهای این نوشتار همراه ماباشید در یک محیط مناسب کارایی و کیفیت کار کارنان هم به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

برای آشپزخانه رستوران خود برنامه ریزی کنید

پیش از طراحی آشپزخانه رستوران لازم است منوی غذا ها مشخص شده باشد تا تجهیزات فست فود و تجهیزات رستوران ایتالیایی مورد نیاز خود را شناسایی کرده باشید، سپس برمبنای فضایی که در اختیار دارید، منو و تجهیزات مورد نیاز باید طراحی فضای آشپزخانه  انجام بگیرد.

طراحی آشپزخانه رستوران به صرفه جویی وقت شما هم کمک می کند چراکه در یک محیط نامناسب و شلوغ زمان شما به میزان قابل توجهی هدر خواهد رفت.

طراحی مکان مناسب برای نگهداری مواد اولیه

هر آشپزخانه رستوران باید محیط مناسبی برای نگهداری مواد اولیه که استانداردهای لازم برای حفظ و نگهداری مواد را داشته باشد در اختیار داشته باشد.

سردخانه، یخچال و هر نوع تجهیزات دیگری که شما احتیاج دارید باید در این مکان قرار بگیرد، دسترسی به محل نگهداری مواد غذایی باید ساده باشد و طراحی آن به نحوی باشد که نظافت فضا به سادگی صورت پذیرد.

در بسیاری موارد دیده شده مکان نگهداری مواد غذایی در محل نامناسبی قرار گرفته یا ظرفیت مناسبی نداشته است واین انتخاب نادرست کار آشپزخانه رستوران را مختل کرده است.

گاهی لازم است مواد اولیه چند ماه به دلیل تغییر قیمت ها یا هر دلیل دیگری زودتر تهیه شود بنابراین محل نگهداری مواد اولیه از اهمیت بالایی برخوردار است.

محل استقرار گارسون ها

غذا بعد از آماده سازی باید در محیط مناسبی قرار گیرد تا گارسون ها بتوانند آن را سرو کنند. همچنین در این محل گارسون ها سفارش ها را در اختیارسرآشپز می گذارند.

این محل باید با دستگاه های صنعتی و محل کار کارکنان آشپزخانه فاصله معقولی داشته باشد تا نه امنیت گارسون ها تهدید شود و نه اینکه رفت و آمد گارسون ها کار کارکنان آشپزخانه را مختل کند. مکان یابی این نقطه اهمیت بالایی در آشپزخانه رستوران دارد.

محل نگهداری کمپوست طراحی شود

زباله قابل توجهی در آشپزخانه رستوران تولید می شود که باید به صورت روزانه تخلیه شود، نظافت و استریل کردن این مکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید تا حد امکان فاصله استانداردی با محل طبخ غذا داشته و در عین حال انتقال زباله ها به آن آسان باشد. این فضا خارج از رستوران نیست در واقع مکانی درکنار آشپزخانه است که زباله ها پیش از انتقال به خارج رستوران به آن منتقل می شوند، طراح آشپزخانه رستوران باید با عملکرد آشپزخانه به درستی آشنا باشد تا مکان یابی این بخش از آشپزخانه به درستی آنجام بگیرد.

اجاق گاز و فر

اجاق گار و فر آشپزخانه رستوران حرارت بسیار زیادی تولید می کند که در طراحی آشپزخانه ، همچنین خرید تجهیزات فست فود و تجهیزات رستوران ایتالیایی باید به آن توجه ویژه داشت در غیر این صورت ممکن است حرارت زیاد به سلامت سرآشپز و کارکنان آشپزخانه آسیب وارد کند یا کیفیت عملکرد آن ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

طراحی آشپزخانه رستوران یک هنر تخصصی است که نیازمند آگاهی و دانش لازم است در صورتیکه آشپزخانه رستوران به عنوان مقر فرماندهی رستوران به درستی طراحی نشود عملکرد رستوران به مشکل می خورد.

 

مقاله مرتبط: تفاوت تجهیزات فست فود ایتالیایی و تجهیزات رستوران ایتالیایی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *