راه های تهیه مواد مصرفی رستوران ها کدام اند؟

در کنار تهیه تجهیزات فست فود و در اختیار قراردادن ابزار کار مناسب کارکنان رستوران، مواد مصرفی رستوران و کیفیت آن هم در کار رستوران اهمیت و جایگاه ویژه ای دارد.

مواد مصرفی رستوران تاجایی مهم است که برخی از رستوران ها درکنار تجهیزات فست فود و تجهیزات رستوران ایتالیایی محل و شیوه ای که مواد مصرفی رستوران را از آن تهیه می کنند مثل یک راز حفظ می کنند و تلاش می کنند مشتریان و رقبا به هیچ عنوان از آن مطلع نشوند.

برخی از مهمترین نکات در تهیه مواد مصرفی رستوران عبارت اند از:

هر گرانی بهترین نیست

تصور برخی از مردم این است که مواد مصرفی رستوران به ویژه رستوران های لوکس و گران قیمت بسیار گران بها و کمیاب است. درحالیکه مواد مصرفی رستوران در بسیاری موارد همان چیزی است که سایر رستوران ها و حتی مردم عادی در خانه هایشان استفاده می کنند اما شیوه طبخ و سلیقه سرآشپز در تزئین مواد غذایی به آن طعم و رنگ جادویی می بخشد.

مواد غذایی روزانه تهیه نمی شود

حجم مواد مصرفی رستوران بسیار بالاست و از این رو تهیه روزانه آن ممکن است سخت بوده و هزینه رفت و آمد بسیاری را به رستوران تحمیل کند به همین دلیل بیشتر مواد مصرفی رستوران به صورت عمده و برای مصرف چند ماه تهیه می شود.

تجهیزات فست فود و سایر تجهیزات در این زمان اهمیت ویژه ای می یابند چراکه باید این مواد مصرفی رستوران را در طولانی مدت با کیفیت نگه دارند.

مواد مصرفی رستوران از یکجا تهیه نمی شوند

برخی از رستوران ها به ویژه رستوران های درجه یک در کنار سرآشپز که به فرآیند تهیه مواد مصرفی رستوران نظارت دارد، مسئول خرید حرفه ای دارن که مواد مصرفی مورد نیاز سرآشپز را از محل های مختلف تهیه کرده و در زمان مناسب در اختیار سرآشپز می گذارد.

مواد غذایی مشترک

برخی از مواد مصرفی رستوران برای چندین و چند غذا به کار می رود، به عبارت دیگر مشترک هستند به این ترتیب مصرف آن ها بسیار بیشتر از سایر مواد غذایی است و همواره باید در آشپزخانه موجود باشند.

این مواد غذایی مصرفی رستوران که پایه غذاهای زیادی هستند از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و به صورت روزانه به میزان زیادی استفاده می شوند اما ازآنجا که شیوه طبخ آن ها متفاوت است شاید از سوی بسیاری از مشتریان تشابه شان تشخیص داده نشوند.

تفاوت های جغرافیایی و منطقه ای

برخی سوال می کنند مواد مصرفی رستوران چه میزان باید باشد، حجم و میزان مصرف مواد اولیه تا حدود زیادی به موقعیت جغرافیایی و میزان مشتریان رستوران ها وابسته اند.

اندازه و پرس غذا در هر رستوران مشخص است و از قبل جهت قیمت گذاری و استاندارد سازی  تعیین می شود.

میزان غذا باید به نحوی انتخاب شود که نه آنقدر کم باشد که مشتری گرسنه بماند و نه آنقدر زیاد که مشتری قادر به خوردن آن نباشد و احساس کند کیفیت غذا پایین بوده است؛یا از خوردن دسر وسایر خوراکی ها انصراف دهند.

شیوه استفاده از مواد مصرفی رستوران

شیوه صحیح استفاده از مواد غذایی مصرفی رستوران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برش گوشت و مواد غذایی گران باید به شیوه ای باشد که کمترین هزینه را به رستوران تحمیل کند و دور ریز مواد مصرفی رستوران به حداقل برسد در غیر این صورت ممکن است ضرر وزیان زیادی به رستوران تحمیل شود.

همچنین باید درنگهداری مواد غذایی فساد پذیر نهایت دقت و رسیدگی بکار رود تا مواد به هدر نروند.

مدیریت مواد غذایی مصرفی رستوران از وضایف سرآشپز است که مدیران رستوران موظف اند به این فرآیند نظارت دقیقی داشته باشند.

مقاله مرتبط : چک لیست تجهیزات فست فود شامل چه مواردی می شود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *